Jak uzyskać prawo jazdy?
Wiele osób zadaje pytanie, co, gdzie i jak załatwić aby zapisać się na kurs prawa jazdy i dotrzeć do egzaminu państwowego w WORD.
Od czego zacząć?- PODEJMUJESZ DECYZJĘ o tym, że chcesz uzyskać prawo jazdy kategorii B. Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może rozpocząć szkolenie za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku.
- UDAJESZ SIĘ DO LEKARZA uprawnionego do badania kierowców, kandydatów na kierowców celem uzyskania orzeczenia lekarskiego. Zaświadczenie będzie Ci potrzebne już przed rozpoczęciem kursu, w wydziale komunikacji.
- WYKONUJESZ FOTOGRAFIĘ o wymiarach 35x45 mm.
- UDAJESZ SIĘ DO WŁAŚCIWEGO WYDZIAŁU KOMUNIKACJI. Możesz wybrać wydział komunikacji właściwy ze względu na miejsce stałego zameldowania lub miejsce zamieszkania.
- WYPEŁNIASZ WNIOSEK O WYDANIE PRAWA JAZDY, załączasz orzeczenie lekarskie, fotografię, zgodę rodziców lub opiekunów (jeżeli osoba nie ukończyła 18 lat). Po weryfikacji dokumentów, jeżeli nie występują przeszkody w ubieganiu się o prawo jazdy (np. zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez sąd) urząd generuje i wydaje osobie zainteresowanej PROFIL KANDYDATA NA KIEROWCĘ (PKK).
- Z WYDANYM PROFILEM PKK udajesz się do wybranego OSK (zapraszamy do OSK ORION) i rozpoczynasz kurs prawa jazdy.
- SZKOLENIE TEORETYCZNE obejmuje przepisy ruchu drogowego, zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zasady postępowania w razie uczestniczenia w wypadku drogowym oraz zasady udzielania pomocy ofiarom wypadku – szkolenie przeprowadza uprawniona do tego osoba. Czas trwania zajęć ,to 30 godzin lekcyjnych, każda po 45 minut. Udział w zajęciach teoretycznych daje gwarancję sukcesu na egzaminie państwowym.
- SZKOLENIE PRAKTYCZNE rozpoczynasz po zakończeniu części teoretycznej. Szkolenie praktyczne trwa 30 godzin, każda po 60 minut i obejmuje szkolenie na placu manewrowym, wykonywanie podstawowych czynności kontrolno – obsługowych pojazdu, jazdę na obszarze zabudowanym i poza nim.
- EGZAMIN WEWNĘTRZNY. Kurs prawa jazdy kończy się egzaminem wewnętrznym obejmującym 2 części, teoretyczną i praktyczną. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu wewnętrznego OSK aktualizuje Twój profil PKK i przesyła do WORD.
-
USTALENIE TERMINU EGZAMINU PAŃSTWOWEGO.
Możesz upoważnić instruktora do wykonania wszystkich czynności w celu ustalenia terminu
egzaminu państwowego dla Ciebie !
lub
Udajesz się do WORD. W pierwszej kolejności dokonujesz opłaty za egzamin w kasie
WORD, a potem ustalasz dogodny termin egzaminu.
Aby zapisać się na egzamin potrzebne będą następujące dokumenty:
- - numer PKK
- - dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu).
- - dowód opłaty za egzamin.
Do egzaminu państwowego możesz podchodzić na 2 sposoby:
- 1. Ustalasz tylko termin egzaminu teoretycznego i dopiero po jego zaliczeniu zapisujesz się na egzamin praktyczny.
- 2. Ustalasz termin egzaminu teoretycznego i praktycznego w tym samym dniu.
-
EGZAMIN PAŃSTWOWY
Przystępując do egzaminu musisz okazać dokument potwierdzający tożsamość tj. dowód osobisty, kartę pobytu lub paszport.
1. Część teoretycznaCzęść teoretyczna egzaminu państwowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ośrodka egzaminowania, przy użyciu pytań składających się ze scenariuszy, wizualizacji i opisów. Polega to na wskazaniu przy użyciu urządzenia egzaminacyjnego prawidłowej odpowiedzi na pytania wybierane losowo w czasie rzeczywistym. Test składa się z 32 pytań, na które należy odpowiedzieć w czasie do 25 minut. Egzamin teoretyczny z wynikiem pozytywnym ważny jest bezterminowo.
2. Część praktycznaEgzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z egzaminu na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Część pierwsza realizowana jest na placu manewrowym WORD. Bezpośrednio po pomyślnie zakończonym egzaminie na placu manewrowym osoba przystępuje do drugiej części egzaminu w ruchu drogowym.
ODBIÓR PRAWA JAZDYPo zaliczeniu obydwu części egzaminu państwowego należy udać się do Urzędu Miejskiego lub Starostwa, aby uiścić opłatę za odbiór prawa jazdy. Opłata ta wynosi 100 zł i 50 gr. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych dostarcza nasze prawo jazdy do Urzędu Miejskiego lub Starostwa. Czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy wg przepisów 30 dni, w praktyce nie przekracza 3 tygodni.
Prawo jazdy może zawierać ograniczenie wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub możliwości prowadzenia określonego pojazdu.